17.10 - 18.10.2009r.

 

 

galeria działań

SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWO - BUDOWLANEJ IMIELIN

PU.I. BUDINVEST – INWESTOR ZASTĘPCZY

UNIBEP S. A. - WYKONAWCA

mają zaszczyt zaprosić na wystawę

PASAŻ SZTUKI IMIELIN

Artyści: Krystyna Borkowska, Miroslav Csolle, Jerzy Derkacz, Justyna Giermakowska,
Anna Hlebowicz, Monika Jankowska, Radosław Jastrzębski, Anna Jędrzejec,
Arkadiusz Karapuda, Dorota Kidziak, Przemysław Klimek, Katarzyna Kowalska,
Paweł Kwiatkowski, Tomasz Łączyński, Urszula Łojko, Magda Malarska, Marta Paulat,
Jan Pieniążek, Laura Pogorzelska, Wojciech Różyński, Jan Rylke, Małgorzata Szandała.

Kurator wystawy: Fredo Ojda

Otwarcie w sobotę 17.10.2009 r. o godz. 16°°; w niedzielę 18.10.2009 r. wystawa czynna w godz.11 °°-16°°. Zespół budynków mieszkalno - usługowych, ul Dereniowa róg ul. Płaskowickiej.

   
   
   
 

   
 
   
   
   
   
 
  Foto: Paweł Gutowski
 


Sztuka za rogiem

Zachęta dla przyszłych mieszkańców, niespodzianka dla przechodniów, zachwyt dla miłośników sztuki – tym stała się wystawa Pasaż Sztuki Imielin, która odbyła się w dniach 17 - 20 października 2009r. w nowym zespole budynków-mieszkalno usługowych przy ul. Dereniowej (róg ul. Płaskowickiej). Wystawa Pasaż Sztuki Imielin została otwarta przez Helenę Pośpieszyńską, pełnomocnika zarządu SMB Imielin. Słowo wstępu wygłosił Grzegorz Borkowski. Na wernisażu gościli: Wiktor Jędrzejec, Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jan Zaleski-Ejgierd, Pełnomocnik Zarządu ds. Inwestycji oraz Małgorzata Balińska, Przewodnicząca Rady Nadzorczej SMB Imielin.

Mimo że zespół budynków jeszcze nie jest ukończony, zawitała do niego sztuka. Już przez drzwi widać pracę Doroty Kidziak – rozpostarte na ścianie odłamki szkła, dające wrażenie eksplozji światła. Gdy znajdziemy się w środku, lampiony-pnie Tomasza Łączyńskiego prowadzą nas w głąb wystawy. Przed nami rozpościera się stół z dłońmi Urszuli Łojko. Jedne z nich są białe i niewinne, inne – czarne, wygięte w bolesnym skurczu. Świat, który wydawał się bajkowy, nagle stał się tajemniczy i rozdarty. Za nami widnieją enigmatyczne prace Arkadiusza Karapudy. Bliskie człowiekowi przestrzenie, ukazane przez pryzmat barw, artysta przedstawia w sposób czysto malarski.  Postacie Marty Paulat uwięzione w formach przypominających kokony niepokoją. Idąc dalej widzimy prawie przytulne kompozycje Anny Jędrzejec, „Partytury” Katarzyny Kowalskiej, aby dojść do białej planszy Małgorzaty Szandały „Świat myśli nas”. Może być to uspokojenie widza, ukazanie, że chaos jest wbrew pozorom uporządkowany. Dzięki temu widz pewniej idzie dalej, aby znów zostać zaskoczonym srebrną machiną z kołem i maleńkim telewizorem Jana Pieniążka, stojącymi lampami o organicznych kształtach Miroslava Csölle czy strzelistą wieżą Przemysława Klimka. Zastanawiająca jest kontrastująca z otoczeniem konstrukcja z tafli szkła Brunona Jon, natomiast Paweł Kwiatkowski daje nam „znaki” „D-4”, „D-5”, które wymuszają logiczne myślenie. Na chwilę, gdyż obok znajdują się prace Magdy Malarskiej oraz Moniki Jankowskiej, które swoimi kompozycjami wprowadzają trochę liryzmu. Zostanie on jednak przerwany nieco humorystyczną pracą Jana Rylke „Od złości odbicie miłości” ze splecionymi ze sobą smoko-potworami oraz małym domkiem Laury Pogorzelskiej. Natomiast opuszczone wejścia Jerzego Derkacza tchną nostalgią, bliską przepełnionym pustką fotografiom Wojciecha Różyńskiego. Na wystawie zostały również przedstawione złote kwadraty Krystyny Borkowskiej, tkaniny Justyny Giermakowskiej, Anny Hlebowicz oraz mozaika z gwoździ Jarosława Jastrzębskiego.

Pasaż Sztuki Imielin jest pasażem oferującym różnorodne wrażenia. Jest to jednak pasaż dobrze skonstruowany, w którym każda praca ma swoje miejsce. Przede wszystkim jednak jest pokazaniem, że sztuka chętnie zagości w każdym mieszkaniu. Pasaż jest również przykładem, że Ursynów, może być miejscem sztuki.

Katarzyna Zadworny

 "Pasaż Sztuki Imielin"


Wstecz