galeria działań



24.06 – 30.09.2023r.
 










 

































Doroczna wystawa prac dzieci i młodzieży z Pracowni Sztuki Dziecka w Galerii Działań SMB Imielin, wprowadza nas w ŚWIAT ZWIERZĄT. Nie potrzeba jechać na sześć kontynentów, aby spotkać się z mieszkającymi tam zwierzętami, to wszystko można zobaczyć w jednym miejscu. Dzieci i młodzież z Pracowni Sztuki Dziecka swoją wyobraźnią i umiejętnościami plastycznymi wprowadzają nas w niezwykle bogaty ŚWIAT ZWIERZĄT.

Zanim pojawił się na Ziemi człowiek, zwierzęta już tu były. Mógł więc człowiek podziwiać świat flory i fauny. Mógł też patrzeć i uczyć się od ciągle rozwijających się zwierząt. Przecież ewolucja to nic innego jak wyścig zbrojeń. Widział człowiek, jak ŚWIAT PTAKÓW zawiera umowę ze ŚWIATEM KWIATÓW, czego przykładem jest malutki koliber. Nauczył się człowiek sztuki kamuflażu, które tak często stosują zwierzęta w celu przetrwania gatunku. Kradzieże zdarzają się nie tylko u ludzi, są dosyć często stosowane przez zwierzęta. Takim zajęciem zajmują się makaki i to na dodatek w grupach tworzących gangi. Nie jest zwierzętom obce, stosowanie przemocy w celu zawładnięcia określonej przestrzeni, niezbędnej do życia. Czasem chodzi o olbrzymie terytorium, a niekiedy, jak to jest w przypadku kraba pustelnika, jest to zabór większej pustej muszelki jako nowego domu. Takie przykłady ze ŚWIATA ZWIERZĄT można mnożyć w nieskończoność.

Niekończącą się wyobraźnią posługuje się też młodzież i dzieci z Pracowni Sztuki Dziecka. Różnorodność technik plastycznych /rysunek, malarstwo, grafika, batik, malarstwo na jedwabiu, przestrzenne formy rzeżbiarskie, formy ceramiczne/ w pełni odzwierciedla bogactwo ŚWIATA ZWIERZĄT i twórcze możliwości tych młodych adeptów sztuki.

Pracownia Sztuki Dziecka obchodzi w tym roku swoje 36-lecie. Nie sposób wyliczyć wszystkich sukcesów, jakie na przełomie tych lat odnosiły i odnoszą dzieci i młodzież z tej artystycznej pracowni. W 2018 roku 11-letnia wówczas Zuzia Gajewska zdobyła złoty medal w konkursie plastycznym Toyoty „Samochód marzeń”. W Japonii Zuzia, w obecności rodziców i siostry Neli, odebrała główną nagrodę za pracę pod tytułem „Parkopaw”. Na ten konkurs napłynęło ponad 650 tysięcy prac ze 120 krajów całego świata. Ten sukces można porównać do naszych sukcesów w „Eurovision Junior”.

Pamiętam również jak z dalekiego Iranu przybyła paczka, pełna zwycięskich statuetek, które w Galerii Działań wręczył laureatom ambasador Iranu w Polsce. Pracownia Sztuki Dziecka, na osobiste zaproszenie wybitnego polskiego artysty Władysława Hasiora, gościła w jego galerii w Zakopanem. To tam ten wspaniały artysta podziękował Irenie Moraczewskiej, założycielce pracowni słowami: „Bardzo Jasnej Pani i Jej wspaniałym młodym artystom..”

Pracownia Sztuki Dziecka chlubi się absolwentami Akademii Sztuk Pięknych i wielu innych uczelni niezwiązanych ze sztuką, ale jak wszyscy podkreślają, to, czego nauczyli się w tej pracowni, pozostanie na zawsze. Jak mawia Irena Moraczewska, nie ma dzieci niezdolnych plastycznie, trzeba je tylko umiejętnie uwrażliwiać na piękno sztuki. Pracownia Sztuki Dziecka, jak co roku w miesiącu czerwcu i wrześniu, prowadzi nabór młodych adeptów sztuki.

Jerzy Derkacz


Doroczna Wystawa Prac Plastycznych
Dzieci i Młodzieży Pracowni Sztuki Dziecka Galerii Działań

Pracownia prowadzona przez art.plastyka Irenę Moraczewską oraz art.plastyka Katarzynę Derkacz-Gajewską

rysunek, grafika, batik, malarstwo na jedwabiu, pastel, małe formy rzeźbiarskie, witraż, ceramika,
kompozycje przestrzenne, książka artystyczna

Foto:VoRo


Wstecz